Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi

Sempozyum Çağrısı


Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İktisat Fakültesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ve Türk Dünyası Kültür Sanat Sinema Vakfı işbirliğinde, “III. Uluslararası Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu” adıyla, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Anısına” ve "Azerbaycan Umum Lideri Haydar Aliyev'in 100. Doğum Yılı Anısına" iletişim ve sanatın tüm alanlarında bilimsel çalışma yapan sanatçı, akademisyen ve bilim insanlarının katılabileceği uluslararası bir bilgi şöleni düzenlenecektir.

Amasya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 2019 yılında “Uluslararası Türk Dünyası Basın Sempozyumu” adıyla başlatılan sempozyumun ikincisi Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ev sahipliğinde kapsamı genişletilip ismi “Uluslararası Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu” olarak değiştirilerek, birbiriyle sıkı ilişkileri olan iletişim ve sanatın her alanına hitap edecek şekilde gerçekleştirilmiştir.

III. Uluslararası Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu” Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi, ve Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İktisat Fakültesi ev sahipliğinde Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi koordinatörlüğünde 25-28 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.  

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Anısına gerçekleştirilecek olan “III. Uluslararası Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu”; Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İktisat Fakültesi, Al-Farabi Kazak Devlet Üniversitesi, Kazak T. Zhurgenov Milli Sanat Akademisi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Özbekistan Devlet Sanat Milli Akademisi, Özbekistan Gazetecilik ve Kitle İletişim Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Bozok Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, KKTC Yakın Doğu Üniversitesi, Fon Avrupa Amerikan Üniversitesi, Azerbaycan Hedef Eğitim Kurumları, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı, Azerbaycan Matbuat Şurası, Azerbaycan Aşıklar Birliği, Azerbaycan Türk Ocakları, Türk Dünyası Kültür Sanat ve Sinema Vakfı, Sinema ve Sanat Vakfı, Niğde Gazeteciler ve Yazarlar Derneği tarafından doğrudan desteklenmektedir.

Sempozyum aracılığıyla; iletişim ve sanat alanında akademik konuların tartışılması, karşılıklı deneyimlerin paylaşılması, ortak araştırma metotlarının oluşturulması, güncel meselelerin ortaya konulması, bilimsel araştırmaların gelecekteki perspektiflerinin belirlenmesi ve gelecekte Türk Dünyasında ortak projelere zemin hazırlanması amaçlanmaktadır.

Türk Dünyası çerçevesinde iletişim ve sanat alanına giren her türlü konuda bildirilerin kabul edileceği sempozyumun, konuyla ilgili sanatçı, akademisyen ve bilim insanlarının bir araya gelmesine vesile olması, nitelikli bilgi üretimine katkı sağlaması ve yeni bakış açıları sunması beklenmektedir.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından koordine edilecek olan sempozyuma katılımcılar Türkçenin bütün lehçeleriyle, İngilizce ya da Rusça yazılmış bildirilerle başvuru yapabilecek, sempozyum sonucunda ortaya çıkacak bilimsel veriler, 2023 yılı Aralık ayında e-kitap olarak yayınlanacaktır.

III. Uluslararası Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu” kapsamında Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından her yıl düzenlenen ve bu yıl 8.si gerçekleştirilecek olan Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Azerbaycan belgesel film gösterimleri de yapılacaktır.

İletişim ve sanat dünyasını ilgilendiren pek çok konuya ışık tutacağına ve yeni adımlara aracılık edeceğine inandığımız “III. Uluslararası Türk Dünyası İletişim ve Sanat Sempozyumu”na destek olup katkı sağlamak üzere siz değerli bilim insanlarını davet etmekten mutluluk duyuyoruz.
Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun müşterek düzenlediği bir etkinliktir.
Sempozyumla ilgili her türlü konuda aşağıdaki elektronik posta adresi ile iletişim kurulabilecektir.
Sempozyum İletişim Adresi : utdiss2022@gmail.com
2022 © Tüm hakları saklıdır.

Web Tasarım oramedya